PCR Supplies
Filtered Search Results
Invitrogen™ DNA Polymerase I
DNA polymerase with 5'→3' and 3'→5' exodeoxyribonuclease activities
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Polymerase | DNA Polymerase I |
| Description | DNA Polymerase |
| Hot Start | No |
| Exonuclease Activity | 3' - 5', 5' - 3' |
Applied Biosystems™ AmpliTaq Gold™ 360 Master Mix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
AmpliTaq Gold 360 PCR Master Mix contains everything required for successful PCR amplification in one convenient package–all components are premixed and premeasured.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temp or Wet Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Cloning,Hot-start PCR |
| Exonuclease Activity | 5' - 3' |
| Polymerase | AmpliTaq Gold 360 DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Starting Material | DNA |
Applied Biosystems™ MeltDoctor™ HRM Master Mix
Contains all components (excluding template and primers) formulated for superior HRM performance across a wide range of genomic targets.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Form | Liquid |
| For Use With (Application) | Genotyping |
| PCR Method | qPCR |
| Detection Method | HRM |
| Polymerase | AmpliTaq Gold 360 DNA Polymerase |
| Genotyping Target | SNPs (Unknown or Numerous), Epigenetic Targets |
| Product Type | HRM Master Mix |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, 7900HT Fast System, QuantStudio™ 12k Flex, QuantStudio™ 3, QuantStudio™ 5, QuantStudio™ 6 Flex, QuantStudio™ 7, StepOne™, StepOnePlus™, ViiA™ 7 System |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Fast |
| Label or Dye | High Resolution Melting (HRM),SYTO 9 |
| Technique | HRM (High Resolution Melting) Analysis, Mutation Scanning |
| Product Line | MeltDoctor |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Fast Virus 1-Step Master Mix for qPCR
TaqMan Fast Virus 1-Step Master Mix is designed for fast, highly sensitive real-time RT-PCR, even in the presence of challenging PCR inhibitors.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Reverse Transcriptase | M-MLV |
| Form | Liquid |
| For Use With (Application) | Microbial Detection,Gene Expression,DNA Quantification,Presence/Absence |
| PCR Method | 1-step RT-qPCR |
| Multiplex Capability | Up to 3-plex |
| Detection Method | Primer-probe |
| Thermostability | Not Applicable |
| Polymerase | AmpliTaq Fast DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Product Type | 1-Step Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, 7500 System, 7900HT System, QuantStudio 12k Flex, QuantStudio 3, QuantStudio 5, QuantStudio 6 Flex, QuantStudio 6 Pro, QuantStudio 7 Pro, QuantStudio 7 Flex, StepOne, StepOnePlus, ViiA 7 System |
| Sample Type | Total RNA, Viral DNA, Viral RNA, mRNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Inhibitor Tolerance (Simple) | High |
| Target Specificity | RNA only, Both RNA and DNA |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Product Line | TaqMan |
Invitrogen™ MultiScribe™ Reverse Transcriptase
MultiScribe Reverse Transcriptase is a recombinant moloney murine leukemia virus (rMoMuLV) reverse transcriptase optimized for TaqMan-based assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SuperScript™ II Reverse Transcriptase
Invitrogen SuperScript II Reverse Transcriptase is a genetically engineered MMLV reverse transcriptase (RT) with reduced RNase H activity and increased thermal stability compared to wild-type MMLV RT.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript II |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 12.3 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 50 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ III Reverse Transcriptase
Invitrogen SuperScript III Reverse Transcriptase is a genetically engineered MMLV reverse transcriptase (RT) created by the introduction of several mutations for reduced RNase H activity, increased half-life, and improved thermal stability.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 12.3 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 30 to 50 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ AmpliTaq Gold™ DNA Polymerase with Gold Buffer and MgCl2
AmpliTaq Gold DNA Polymerase is a chemically modified form of AmpliTaq DNA Polymerase requiring thermal activation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Polymerase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Product Type | DNA Polymerase |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 5 U/μL |
| Exonuclease Activity | 5' - 3' |
Invitrogen™ SuperScript™ IV One-Step RT-PCR System
The Invitrogen SuperScript One-Step RT-PCR System, available with or without ezDNase, combines the high processivity of SuperScript IV Reverse Transcriptase (RT) with the high-fidelity of Platinum SuperFi DNA Polymerase to provide unmatched one-step RT-PCR performance.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| Quantity | 1 Ea. |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum SuperFi |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 14 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 45°C to 60°C |
| Technique | 1-step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ III Platinum™ One-Step qRT-PCR Kit
Combine the most powerful reverse transcriptase and DNA polymerase technologies to deliver precise and accurate analysis of gene expression in a convenient one-step format.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Taq DNA Polymerase |
| Product Type | One-Step qRT-PCR Kit |
| For Use With (Equipment) | 7500 System, BioRad iCycler iQ, BioRad iQ5, Stratagene Mx4000, MJ Chromo4, MJ Opticon, Stratagene Mx3000P, Stratagene Mx3005P, Cepheid SmartCycler, BioRad MyiQ |
| Sample Type | RNA |
| Reaction Speed | Standard |
| For Use With (Application) | Gene Expression,Pathogen Detection,Virus Detection |
| PCR Method | 1-step RT-qPCR |
| Product Line | Platinum, SuperScript |
| Detection Method | Primer-probe |
Applied Biosystems™ TrueMark™ Amplification Control I (1 x 105 copies/μL)
The TrueMark Amplification Control I for TrueMark plates contains a linearized multi-target plasmid pool with microbial target sequences used on TrueMark infectious disease research panels.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ TaqMan™ Reagents Starter Kit
TaqMan™ PCR Starter Kit is designed to detect and quantify Eukaryotic 18S rRNA sequence in human Raji cDNA using the TaqMan™ 5' nuclease assay with the TaqMan™ PCR Master Mix.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
|---|---|
| Reaction Speed | Standard |
| For Use With (Application) | Gene Expression |
| Detection Method | Primer-probe |
Applied Biosystems™ VetMAX™-Plus Multiplex One Step RT-PCR Kit
For use with VetMAX™ Reagents and VetMAX™ Controls.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ TaqMan™ Exogenous Internal Positive Control Reagents
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
TaqMan™ Exogenous Internal Positive Control Reagents contain a pre-optimized internal positive control (IPC) with pre-designed primers and TaqMan™ probe.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | Low |
|---|---|
| Format | Tube(s) |
| Internal Probe Modification | TAMRA™ Quencher (3'), VIC™ (5') |
| Product Type | Exogenous Internal Positive Control Reagent |
| Reaction Speed | Standard |
| PCR Method | qPCR |
| Product Line | TaqMan |
Invitrogen™ Platinum™ Quantitative PCR SuperMix-UDG w/ROX
qPCR SuperMixes with ROX for ABI instruments are ready-to-use reaction mixes for high-specificity, real-time amplification of cDNA, genomic DNA or plasmid DNA.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum Taq DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 2 X |
| Product Type | Quantitative PCR SuperMix-UDG |
| For Use With (Equipment) | 7000 System, 7300 System, 7700 System, 7900HT System |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Standard |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression |
| PCR Method | qPCR |
| Product Line | Platinum |
| Detection Method | Primer-probe |